Podróżowanie z dzieckiem

with Brak komentarzy
spacer z dzieckiem

Niemowlakowi jest obojętne czy spaceruje po raz tysięczny po centrum swojego miasta, czy po centrum Pragi. Więc jeśli masz ochotę gdzieś pojechać i zobaczyć coś ciekawego to co Cię powstrzymuje?

Dziecko? Ono łatwo się dostosowuje do nowych warunków. Wystarczy tylko dobrze się zapakować i można jechać zarówno na krótką wycieczkę, jak i na 2 tygodniowe wczasy. Niemowlak na początku do szczęścia potrzebuje mamy (lub taty) i mleka, najczęściej przesypia większość podróży w samochodzie więc to idealny czas na wyjazdy z dzieckiem. Kiedy zaczynamy rozszerzanie diety, musimy dodatkowo zaopatrzyć się w obiadki (kupne lub domowe słoiczki).

Maluszki, które nauczyły się już poruszać na własnych nogach, ciężej wysiadują długie dystanse w foteliku samochodowym, ale czy to oznacza, że mamy przestać jeździć? Oczywiście, że nie. Im częściej jeździmy, tym nasze dziecko jest bardziej do tego przyzwyczajone. Zadbajmy o przerwy dostosowane do naszego dziecka. Obowiązkowo przerwa co 2-3h na 20-30 minut. Przerwa nie może polegać na pójściu na stacji do WC i z powrotem do samochodu. Dziecko potrzebuje się poruszać. Coraz częściej na parkingach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu można zobaczyć plac zabaw. Skorzystajmy z tego. Jeśli dziecko wymaga częstszych przystanków, zaplanujmy krótsze podróże, podróż z noclegiem w trasie, lub jedźmy w nocy. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że najciężej podróżuje się z dzieckiem, które raczkuje, ale jeszcze nie chodzi na własnych nogach. Nie każdy chce, aby jego dziecko raczkowało po chodnikach lub po hotelowej podłodze. Na szczęście ten okres trwa stosunkowo krótko i możemy wtedy po prostu ograniczyć wyjazdy.
zdrowe jedzenie

Co dać dziecku do jedzenia na wyjeździe?

  • Niemowlę 0 - 6 miesięcy – Dajemy mleko. Mamy karmiące piersią mają najłatwiej, bo nie muszą szukać miejsca do podgrzania wody lub nosić z sobą termosu. Mamy karmiące butelką na pewno mają już opracowane własne sposoby na dłuższe wyjścia z domu. Podczas wyjazdu po prostu muszą zaopatrzyć się w większą ilość mieszanki i wody.
  • Niemowlę 6 - 12 miesięcy – oprócz mleka, które jest wciąż podstawą diety i świetnie się sprawdza podczas wyjść i wyjazdów, możemy dołączyć obiadki i deserki. Możemy zabrać słoiczki lub domowy obiadek zapakowany w termos. Możemy również wybrać nocleg z aneksem kuchennym.
  • Dziecko po roku – Każda mama wie, jak żywi się jej dziecko i sama może zdecydować czy będzie bazowała na słoiczkach, gotowała samodzielnie, a może nadszedł już czas i dziecko jest gotowe do zjedzenia posiłku na mieście.
mapa i walizka

Gdzie najlepiej jechać z dzieckiem na wakacje?

Wszystko zależy od tego, gdzie my się dobrze czujemy i gdzie dobrze czuje się nasze dziecko. Jeśli nasze dziecko nie lubi dużych tłumów i hałasu to wyjazdy do zatłoczonych miejsc przełóżmy na okres, kiedy dziecko będzie gotowe. Wybierzmy spokojną okolicę, może jakąś agroturystykę lub małą miejscowość. Nie ma sensu ciągnąć na wakacje dziecka gdzieś, gdzie wiemy, że mu się nie spodoba. Jeśli nie lubisz chodzić po górach nie byłabyś zadowolona, gdyby mąż zabrał Cię tam na urlop. Nie rób więc tego dziecku. Zawsze możecie tak zaplanować wyjazd, aby większość czasu spędzić w miejscu, gdzie wszyscy będą zadowoleni i dodatkowo pojechać na kilka godzin lub dni do miejsca, które mniej się spodoba pozostałym członkom rodziny.

Planując urlop we dwoje, brałaś pod uwagę nie tylko swoje preferencje ale również partnera. Teraz musicie po prostu uwzględnić trzecią osobę w swoich planach. Jeśli Wasze dziecko jest bardzo ruchliwe, poszukaj jeszcze przed wyjazdem gdzie jest najbliższy park, plac zabaw i salka zabaw. Najlepiej stworzyć sobie dużą i różnorodną ofertę atrakcji dla dzieci (uwzględniając koniecznie atrakcje na niepogodę). Podczas urlopu łatwo Wam będzie wybrać co robić w zależności od pogody, Waszego samopoczucia i chęci. Unikniecie gorączkowego poszukiwania „co robić, bo pada, dziecko się nudzi i jest marudne”.

kołyska niemowlęca nocą

Na co zwracać uwagę wybierając nocleg?

1. Czy dzieci są akceptowane w obiekcie? – W większości miejsc, odpowiedź będzie pozytywna. Czasem zdarzają się miejsca, które dzieci nie akceptują. Nie obrażajmy się, niektórzy chcą odpocząć bez dzieci i mają do tego wszelkie prawo. Dodatkowo w miejscu bardzo nieprzystosowanym do dzieci bywa męcząco – musimy przez cały czas pilnować dziecka.

2. Chcemy lub potrzebujemy łazienkę w pokoju czy wystarczy nam tańszy pokój ze wspólną łazienką? – Jeśli chcemy własną łazienkę, to się po prostu na nią decydujemy. Jeśli z reguły wybieraliśmy tańszą opcję ze wspólną łazienką i zastanawiamy się, czy mając dziecko ta opcja wciąż będzie dla nas dobra, musimy się zastanowić nad jedną najważniejszą kwestią. Czy będziemy zawsze oboje z dzieckiem w pokoju? Jeśli tak, to możemy wybrać wspólną łazienkę. Jeśli przewidujesz, że będą sytuacje, kiedy w ośrodku będzie tylko jedno z Was z dzieckiem, wtedy wspólna łazienka ma jeden ogromny minus. Idąc do niej rodzic musi zabrać dziecko z sobą, na co nie zawsze jest miejsce lub warunki. Co w sytuacji, kiedy dziecko śpi, a w pokoju jest tylko jeden rodzic?

3. Gdzie dziecko będzie spało i czy będzie za nie dodatkowa opłata? – Opłaty najczęściej zależą od wieku dziecka. W większości miejsc dzieci do określonego wieku nocują za darmo, jeśli korzystają z obecnych w pokoju łóżek. Starsze dzieci płacą część opłaty. Jest kilka możliwości, gdzie będzie spało Wasze dziecko:

a) Dziecko śpi w łóżeczku turystycznym (waszym prywatnym), gondoli od wózka (postawionej na podłodze, jeśli dziecko już samo siada) lub z Wami w łóżku

b) Dziecko może spać w łóżeczku turystycznym udostępnianym przez właściciela obiektu – bardzo często dla najmłodszych dzieci jest to opcja darmowa, ale należy wcześniej zarezerwować łóżeczko. Pamiętajmy o zabraniu własnej kołdry i pościeli dla dziecka, bo dostaniemy samo łóżeczko. Ze względów sanitarnych hotele nie udostępniają pościeli dziecięcej – przynajmniej ja nigdzie się nie spotkałam z taką opcją, a łóżeczek w różnych miejscach używaliśmy sporo

c) Dziecko śpi na dodatkowym łóżku lub dostawce – opcja najczęściej płatna, wykorzystywana przy starszych dzieciach.

4. Czy miejsce naszego noclegu ma plac zabaw lub inne udogodnienia dla dzieci? Nie jest to warunek konieczny wyboru miejsca, ale przy dłuższych pobytach bardzo ułatwia życie. Jeśli zależy nam na miejscu z atrakcjami dla dzieci, a dodatkowo chcemy być w konkretnej miejscowości, zadbajmy z wyprzedzeniem o rezerwacje.

5. Jak daleko jest od noclegu do centrum lub innych atrakcji? Jeżdżąc we dwójkę np. nad morze, mogliście bez problemu wybrać nocleg 20 minut pieszo od plaży. Teraz weźmy pod uwagę fakt, że będziecie pchać wózek z dzieckiem lub dziecko będzie tuptać powoli obok Was. Do tego dojdzie dwa razy tyle rzeczy co wcześniej. Jeśli będziecie bez wózka, to najprawdopodobniej jedno z Was będzie gonić za dzieckiem lub je nieść na rękach, bo zrobiło się strasznie zmęczone, a drugie będzie jucznym wielbłądem. Niezbyt fajna wizja. Lepiej znaleźć nocleg blisko plaży lub innych atrakcji. Można również podjeżdżać samochodem lub korzystać z komunikacji miejskiej, jednak łączy się to z dodatkowymi opłatami i utrudnieniami.

wózek z gondolą nocą

Oczywiście można jechać na wakacje bez planu, tak jak kiedyś, zakładając, że będziemy mogli robić to, co robiliśmy, jak nie było dziecka, i że to dziecko musi się do nas dostosować. Jednak bardzo często takie wyjazdy kończą się wielką męczarnią i obietnicą „Nigdy więcej”. Później można usłyszeć lub przeczytać opinie, że „z dziećmi na wakacje można jeździć dopiero jak skończą 6/8/10 lat”. A przecież nie o to chodzi 😉

Zostaw swój komentarz