Adrszpaskie skały z małym dzieckiem

with Brak komentarzy

W skrócie:

Wyjazd Kłodzko

Miejsce docelowe Dolní Adršpach 26, 549 57 Teplice nad Metují, Czechy

Parking: darmowy dla zwiedzających

Za wejście zapłaciliśmy: 40 zł

Waluta: korony czeskie

Przewijak: brak

Toalety: bezpłatne przed kasami, później brak

Oficjalna strona www: skalyadrspach.cz

Subiektywna ocena:

4 radosne buzie

 

Cała rodzina -Adrszpaskie skały

Nie mamy chusty ani nosidła, bo na co dzień jest nam wygodniej z wózkiem. Dlatego przed wyjazdem dokładnie sprawdziłam, czy możemy wybrać się do Adrszapskich skał z Michałkiem w wózku. Wiedziałam, że wyjazd do Błędnych Skał bez nosidła odpada, ale co ze skalnym miastem Adrszapch? Okazało się, że bez problemu będziemy mogli przejść połowę zielonego szlaku. Podjęliśmy więc wspólnie decyzję, że jedziemy. Moglibyśmy pożyczyć chustę lub nosidło, ale Tomek nie jest przyzwyczajony do długiego chodzenia po górach, więc z tego pomysłu zrezygnowaliśmy.

Tomek -Adrszpaskie skały 03
Adrszpaskie skały 02
Adrszpaskie skały 01

Koło godziny 11 zaparkowaliśmy na wyznaczonym parkingu niedaleko wejścia. Parking jest darmowy dla zwiedzających, za nasze bilety zapłaciliśmy ok. 40zł (dokładny cennik znajduje się TUTAJ klik). Przy wejściu znajdują się dwie kasy, z czego jedna obsługuje płatności kartą.  Przy samym wejściu znajdują się darmowe toalety, punkt informacji oraz jakieś punkty gastronomiczne. Po przejściu linii kas nie ma już nic, więc nie zapomnijmy zabrać ze sobą wody.

Jak tylko weszliśmy na teren Adrszpaskich skał pani sprawdzająca bilety zaznaczyła nam na mapce, do którego momentu możemy się dostać wózkiem. Drogi są szerokie, twarde i bez problemu da się nimi spacerować z wózkiem.

Tomek i tata -Adrszpaskie skały 02
Tomek i tata -Adrszpaskie skały 01

Na samym początku trasy znajduje się jezioro, które wypełnia teren dawnej piaskowni. Jego śliczne kolory sprawiają, że każdy chce zrobić sobie przy nim zdjęcia.

Tomek -Adrszpaskie skały 07
Adrszpaskie skały 05
Natura Adrszpaskie skały 02
Adrszpaskie skały 03
Natura Adrszpaskie skały 03
Adrszpaskie skały 04

Skały mają różne nazwy np. dzban, głowa cukru czy fotel babci. Często jednak wymagają one sporej wyobraźni lub kogoś, kto nam powie co dokładnie mamy zobaczyć.

Spacerowaliśmy sobie powoli, rozkoszując się wspaniałymi widokami. Dotarliśmy do gotyckiej bramy, która była kiedyś wejściem do Adrszapaskich skał.

Tomek -Adrszpaskie skały 08
Natura Adrszpaskie skały 01
Tomek i tata -Adrszpaskie skały 03

Po przejściu bramy wstępujemy w zupełnie inny klimat. Robi się chłodniej i bardziej wilgotno. Na placyku zwanym targowiskiem słoni zrobiliśmy przerwę na drugie śniadanie.

Tomek -Adrszpaskie skały 06
Tomek -Adrszpaskie skały 01
Tomek -Adrszpaskie skały 02

W najdalszym punkcie Adrszapaskich skał, do którego można dotrzeć z wózkiem, znajduje się Mały Wodospad. Tu pośrodku rozdroży zrobiliśmy przystanek na nakarmienie Misia. Przy Małym Wodospadzie szlak się rozwidla. Możemy stąd udać się schodami do Wielkiego Wodospadu i jeziorka, po którym kursują łódki oraz idąc dalej dojść do Teplickich Skał. Większość osób idzie do Wielkiego Wodospadu, jeziorka i wraca do Małego Wodospadu, aby kontynuować wycieczkę zielonym szlakiem. Stąd zielony szlak zaczyna być usiany schodami, więc my wróciliśmy po własnych śladach.

Adrszpaskie skały 06
Misiu - Adrszpaskie skały 01

Cały pobyt w skalnym mieście Adrszapach zajął nam trzy godziny. Dodając do tego godzinę jazdy w jedną stronę, powrotną drogę z przerwą na pyszny czeski obiad i spacer po mieście Nachod sprawił, że mieliśmy zajęty cały dzień. W Nachodzie przeszliśmy się po rynku, a całość wycieczki uwieńczyła Tomka kąpiel w fontannie. Dobrze zawsze mieć wodoodporny worek na mokre ubrania i ubrania na zapas 🙂

Zostaw swój komentarz